გაკვეთილის გეგმა _ დავით აღმაშენებლის
რეფორმები
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
დავით აღმაშენებლის რეფორმები
|
საგანი/პედაგოგი
|
ისტორია/ლეილა ზოიძე
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
საბაზო/IX კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
34 მოსწავლე/სპეციალური საჭიროების მქონე მოსწავლე არ არის
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
·
გაკვეთილი
აქტუალურია შუა საუკუნეების ისტორიის შესასწავლად
|
გაკვეთილის მიზანი და მისაღწევი შედეგები
|
ისტ.IX.2. მოსწავლეს შეუძლია
გაანალიზოს
სხვადასხვა ისტორიული ეპოქის საქართველოში ეკონომიკური ურთიერთობების განვითარება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
ისტ.IX.3.
მოსწავლეს შეუძლია დაახასიათოს ქართული სახელმწიფო მმართველობითი სტრუქტურები.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
ისტ.IX.5. მოსწავლეს შეუძლია
გაანალიზოს საგარეო და საშინაო ფაქტორების გავლენა ქართული სახელმწიფოს
წარმოშობასა და განვითარებაზე.
მსჯელობს
კონკრეტულ საგარეო პოლიტიკურ ცვლილებებზე, რომლებმაც გავლენა მოახდინა ქართულ
სახელმწიფოებრივობაზე;
|
წინარე ცოდნა
|
·
მოსწავლეები ფლობენ ინფორმაციას მეთერთმეტე საუკუნის
დასაწყისის საქართველოს საზოგადოებრივ-პოლიტიკური ცხოვრების შესახებ.
·
შეუძლიათ დროსა და სივრცეში ორიენტაცია
·
პრობლემის გააზრება
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
მოსწავლეები შეფასდებიან წინასწარ შედგენილი შეფასების სქემის მიხედვით
|
გამოყენებული სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსი
|
სახელმძღვანელო, დაფა, ფურცლები,
კომპიუტერი, ინტერნეტი, ელექტრონული პრეზენტაცია, რუკა
|
გაკვეთილის მსვლელობა და მენეჯმენტი
|
მისალმება-2 წთ.
გაკვეთილის A
ფაზა-გამოწვევა
აქტივობა1. გონებრივი იერიში 5წთ.
1.
ვინ
არიან თურქ-სელჩუკები?
2. რომელ ტერიტორიაზე შეიქმნა მათი სახელმწიფო?
3. რა ზიანი მიაყენეს მათ საქართველოს?
B ფაზა-ცოდნის
კონსტრუირება
აქტივობა2. როგორი საქართველო ჩაიბარა და
ვით აღმაშენებელმა- მინი ლექცია 5წთ.
აქტივობა 3. ინფორმაციის ორგანიზება-ჯგუფებში მუშაობა. მასწავლებელი
ანაწილებს საკითხებს-8წთ.
I ჯგუფი
- საეკლესიო რეფორმა
II ჯგუფი-სასამართლო
რეფორმა
III ჯგუფი-სამხედრო
რეფორმა
აქტივობა 4ჯგუფები ახდენენ ნამუშევრის პრეზენტაციას-10წთ.
C ფაზა-რეფლექსია
მოსწავლეები პასუხობენ გაკვეთილის მთავარ კითხვას: რა მნიშვნელობა ჰქონდა დავით IV აღმაშენებლის რეფორმებს.
ამ ნაწილს თან ერთვის ელექტრონული პრეზენტაცია. 10 წთ.
მოსწავლეები ახდენენ თვითშეფასებას -2 წთ.
მასწავლებელი აფასებს მოსწავლეებს, აძლევს საშინაო დავალებას ,,დავით
აღმაშენებელი აღორძინებული ქართული სახელმწიფოს შემოქმედი“.
აძლევს რეკომენდაციას წაიკითხონ კ.გამსახურდიას ,,დავით აღმაშენებელი“,
დ.ტურაშვილის ,,ტყეების მეფე“-3წთ.
|
No comments:
Post a Comment